Site Logotype
Aktualności

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Masz cerę naczyniową i martwisz się czy dotyczy Ciebie trądzik różowaty?

Oto krótki poradnik, który pomoże Ci w samodzielnej ocenie swojej skóry.

Rumień, czyli czerwone policzki

Trądzik różowaty charakteryzuje się obecnością czerwonych, rumieniowych “plam” na skórze, zwłaszcza na policzkach, nosie, czole i brodzie. Rumień ten może być stały lub napadowy, nasilając się w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, stres czy spożywanie ostrej żywności.

Rumień ten jest bardzo trudny do ukojenia dlatego niezmiernie istotna jest idealnie dobrana pielęgnacja domowa.

Pajączki, czyli poszerzone naczynka krwionośne

Osoby z trądzikiem różowatym często mają widocznie poszerzone naczynka krwionośne na skórze, szczególnie w okolicach nosa i policzków. Te delikatne, cienkie naczynka mogą być widoczne nawet bezpośrednio pod skórą. Nie pomaga im żaden krem a źle dobrane kosmetyki tylko zaostrzają problem.

Grudki i krostki

Oprócz rumienia i poszerzonych naczynek, trądzik różowaty może powodować pojawienie się drobnych grudek lub krostek na skórze, zwłaszcza w obrębie rumieniowych obszarów.

Te zmiany mogą być trudne do odróżnienia od tradycyjnego trądziku, ale zazwyczaj nie występują zaskórniki ani wypryski tak jak w przypadku trądziku pospolitego.

Taka forma trądziku różowatego wymaga stosowania specjalnych preparatów kosmetologicznych (np. w oparciu o kwas azelainowy) lub leczenia dermatologicznego.

Nadwrażliwość i podatność na podrażnienia

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym może być bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Reakcje skórne, takie jak pieczenie, swędzenie lub uczucie napięcia, mogą występować w odpowiedzi na działanie drażniących czynników, jak silne słońce, ostre produkty kosmetyczne czy zbyt gorąca woda. A w przypadku zaostrzonej postaci trądziku różowatego zmiany pojawiają się nagle i czasami konkretna przyczyna jest trudna do określenia.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy i masz wątpliwości co do kondycji swojej skóry, skonsultuj się z doświadczonym kosmetologiem lub dermatologiem.

Profesjonalna diagnoza pomaga w odpowiednim rozwiązaniu problemu oraz zapobieganiu dalszym zmianom skórnym.

Pamiętaj, że im wcześniej zdiagnozujesz trądzik różowaty, tym skuteczniejsze będą metody leczenia i łagodzenia tej przypadłości.

Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat cery naczyniowej, to sprawdź:

Udostępnij