Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny cherie zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /var/www/vhosts/piekne-cialo.pl/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6121
Palenie papierosów a skóra - IPC - Instytut Pięknego Ciała Koszalin
Site Logotype
Aktualności

Palenie papierosów a skóra

Palenie papierosów ma wpływ na zdrowie i wygląd skóry- sprawdź jaki.

Negatywny wpływ palenia papierosów na ludzki  organizm jest znany  od dawna.  Mimo to, duża  część populacji świadomie czerpie przyjemność z owego nałogu.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym, jak również sama nikotyna, nie tylko zwiększają ryzyko zachorowania na liczne nowotwory (w tym raka płuc, raka skóry),choroby układu krążenia i układu oddechowego, lecz w dużej mierze odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry.
Skóra nałogowego palacza jest matowa i wiotka. Odcień skóry jest nierównomierny, szary bądź żółtopomarańczowy. Skóra jest sucha i  niedotleniona, ponieważ dym tytoniowy powoduje uszkodzenia struktur włókien kolagenowych. Szybkiemu rozpadowi  ulega również kwas hialuronowy, który odpowiada za zatrzymanie wody w skórze. Wszystkie te zmiany spowodowane są ograniczonym dostępem tlenu do komórek i nadmierną ekspozycją na toksyczne substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym.

Palenie papierosów a starzenie się skóry

Szczególną cechą osób palących papierosy jest powstawanie charakterystycznych zmian na twarzy, tzw. „linii palacza”, czyli pionowych zmarszczek w okolicach ust. Są one wynikiem powtarzającego się ruchu wkładania papierosa do ust i zaciągania się dymem papierosowym. To z kolei prowadzi do zwężenia ścian  naczyń krwionośnych, niedotlenienia tkanek oraz niszczenia włókien kolagenowych w obrębie czerwieni wargowej. Powstałe w ten sposób zmarszczki są bardzo trudne do zlikwidowania i wraz z wiekiem coraz bardziej widoczne.
Dodatkowo u palaczy zaobserwowano worki pod oczami i obwisłe policzki, spowodowane degeneracją włókien podporowych: kolagenu i elastyny.
Również częstą zmianą w wyglądzie skóry u palaczy są teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne.
Udowodniono, iż palenie papierosów jest czynnikiem zaostrzającym postać kliniczną cellulitu, ponieważ zaburza ukrwienie obwodowe.

palenie_papierosów_skóra

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry palacza ?

Najprostszym sposobem jest oczywiście zerwanie z nałogiem…

W pielęgnacji domowej nie powinno zabraknąć kosmetyków, w których składzie znajdzie się witamina A, która chroni skórę przed  wolnymi rodnikami  (u palaczy zaobserwowano zmniejszony poziom tej witaminy) C i E, kolagen, kwas hialuronowy, koenzym Q10, olejek arganowy (prawdziwy zastrzyk substancji odżywczych dla skóry).
Profesjonalna pielęgnacja skóry w gabinecie kosmetycznym to przede wszystkim zabiegi złuszczające, odżywcze, nawilżające i odmładzające.
Szczególnie polecanym zabiegiem jest peeling z witaminą C i kwasem ferulowym, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, dotleniające i działa niejako „wymiatacz” wolnych rodników.
W celu rewitalizacji skóry doskonale sprawdzi się wodorowe oczyszczanie twarzy i karboksyterapia jak również zabiegi  laserowe – szczególnie zamykające naczynka czy redukujące przebarwienia.
Kosmetologia estetyczna wykorzystuje także wiele aparatów, których celem jest pobudzenie procesów odmładzania w skórze. W przypadku „chomików”, widocznego spadku jędrności warto pomyśleć o technologii skoncentrowanych ultradźwięków HIFU a w przypadku licznych zmarszczek, należy skupić się na zagęszczeniu skóry – polecana technologia zabiegowy, to radiofrekwencja mikroigłowa.
Jako dopełnienie terapii można zastosować wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego czy botox.

Palenie papierosów a odżywianie

Osoby palące powinny szczególnie zadbać o swoją dietę, które choć częściowo skompensuje szkody wywołanie przez dym papierosowy. Warto  spożywać dużo owoców i warzyw bogatych w witaminę C i A. Tak więc w jadłospisie nie powinno zabraknąć papryki, cytrusów ,natki pietruszki ,pomidorów, kiwi, czarnych porzeczek czy wiśni.  Beta karoten znajdziemy także w dyni, marchwi, jarmużu czy morelach.
Bardzo ważną grupę warzyw stanowią warzywa krzyżowe:  brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, rzepa i boćwina ponieważ działają antynowotworowo.
W utrzymaniu dobrego stanu serca palacza pomoże witamina E zawarta w dobrej oliwie, pestkach dyni, migdałach i orzechach .
I co najważniejsze, nawadniać organizm pijąc minimum 1,5 litra wody mineralnej dziennie.

Autorka tekstu:
Magdalena Możdżeń
dyplomowana kosmetyczka

Udostępnij