Site Logotype
Aktualności

Sposoby na przebarwienia

Skąd się biorą przebarwienia? Czyli trochę teorii…

Przebarwienia skóry są to ograniczone lub uogólnione zmiany, ciemniejsze od koloru skóry danej osoby.  Hiperpigmentacje mogą mieć podłoże genetyczne i mogą pojawiać się już w dzieciństwie. Do takich przebarwień zaliczamy m.in.: piegi, hiperpigmentacje okolic oczodołów.
Jednak największy problem estetyczny stanowią zmiany, które pojawiają w ciągu życia i ich powstanie jest uzależnione od pewnych czynników, które możemy zminimalizować odpowiednio chroniąc skórę w momencie ich wystąpienia.
Jedna z najczęściej występujących przyczyn pojawienia się hiperpigmentacji są zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży, menopauzy, zażywania leków hormonalnych, a także przy nadczynności tarczycy i schorzeniach jajników.
Do przebarwień tego typu zaliczamy: ostudę i przebarwienia polekowe,  występujące po preparatach, które są stosowane w leczeniu tych przypadłości.
Wśród leków, które są silnie światłouczulające wyróżniamy: niesteroidowe leki przeciwzapalne (czyli popularne leki przeciwbólowe), barbiturany (leki z grupy psychotropów), sulfonamidy, antybiotyki, retinoidy.
Dlatego przed przystąpieniem do kuracji przeciw przebarwieniom zalecamy zapoznanie się z ulotką bądź sprawdzenie w internetowej bazie leków czy lek, który przyjmujesz uwrażliwia na światło słoneczne.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Aby zwalczyć przebarwienia, przede wszystkim należy ustalić przyczynę ich powstania.

Reti-Fusion-PeelBywa, że żadna z wyżej wymienionych przyczyn nie zaistniała a mimo to przebarwienia się pojawiły.

Może to świadczyć o niedostatecznej ochronie antyoksydacyjnej naszego organizmu, spowodowanej  przede wszystkim niedoborami cynku, selenu, miedzi, a także o zaburzonej pracy enzymów zwalczających wolne rodniki. Jest to bardzo istotna informacja dla wszystkich, którzy stosują kremy z filtrami a przebarwienia i tak się, pojawiają.

Niezbędne jest w takiej sytuacji przyjmowanie antyoksydanów tj. wit. E, karotenoidy, izoflawony. Suplementację najlepiej rozpocząć kilka miesięcy przed ekspozycją na słońce a także podczas jej trwania, czyli w okresie największego nasłonecznienia (lato). Przyjmowanie antyoksydantów ograniczy powstawanie przebarwień a także spowolni procesy starzenia.

Profilaktyka, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć…

Pamiętajmy, że stymulatorem melanogenezy jest słońce, dlatego aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień (i fotostarzenia skóry) powinniśmy chronić skórę przed nadmierną ekspozycją słoneczną.
Oprócz kremów z filtrem, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i kapelusz z dużym rondem. Takie zabezpieczenie sprawi, że mniej promieniowania UV dotrze do skóry twarzy a tym samym ograniczymy prawdopodobieństwo powstania nowych przebarwień.
Dlatego w okresie od marca do października, a także w słoneczne zimowe dni, kiedy słońce odbija się od śniegu, konieczne jest stosowanie filtrów SPF 50. Szeroki wybór kosmetyków profesjonalnych, dostępnych przez cały rok w gabinetach kosmetycznych, zapewni komfort najbardziej wymagającej cerze.

Jeśli trzeba leczyć przebarwienia….

Kiedy zawiedzie profilaktyka i przebarwienia jednak się pojawią, warto udać się po pomoc do kosmetologa.
W walce z przebarwieniami możemy zastosować: monoterapię, np. zabiegi laserowe lub peelingi chemiczne bądź terapię skojarzoną, czyli zastosować obie procedury w odpowiednich odstępach czasu. Powodzenie terapii jest składową wielu czynników, zależy np. od głębokości, na której znajduje się przebarwienie. Zabiegi należy rozpocząć jesienią i w zależności od procedury przeprowadzać w serii kilku zabiegów.
Nowością na rynku kosmetycznym jest kwas traneksamowy, który jest świetnym narzędziem w walce z przebarwieniami o podłożu hormonalnym, pozapalnym, polekowym oraz posłonecznym. Kwas traneksamowy ma duże działanie przeciwpigmentacyjne i rozjaśniające. Blokuje on nadprodukcję melaniny stymulowanej przez promieniowanie UV.

Warto zakupić w gabinecie kosmetycznym i codziennie stosować produkty (krem i serum) z kwasem traneksamowym, szczególnie przed i po zabiegach tj. laseroterapia, peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.

Skuteczne sposoby na przebarwienia…

Jedną z najbardziej skutecznych metod służących do redukcji przebarwień jest metoda laserowa.
Podczas zabiegu, melanocyty które produkują melaninę pochłaniają energię świetlną, czego efektem jest ich rozbicie i rozjaśnienie przebarwienia.
W trakcie zabiegu skóra jest mocno rozgrzana, a przebarwienie staje się ciemniejsze, co jest pożądanym efektem.
Przez kilka dni po zabiegu miejsce, które było poddane zabiegowi, delikatnie się złuszcza, czego skutkiem jest rozjaśnienie przebarwienia.
Warto pamiętać, że zabieg laserowego rozjaśniania przebarwień jest także świetnym zabiegiem odmładzającym.

laserowa redukcja przebarwień

Panie często pytają ile zabiegów trzeba zrobić, żeby pozbyć się plam.
Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników m.in. od tego jak dawno przebarwienie powstało lub jak głęboko jest rozmieszczony barwnik. Dlatego na początku przygody z laseroterapią zakładamy ,że potrzebujemy 2-3 zabiegów a w trakcie serii obserwujemy i oceniamy ich skuteczność.

Inne metody na przebarwienia

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi chemicznego złuszczania naskórka. Takie procedury zapewniają nie tylko rozjaśnienie przebarwień, ale także odmłodzenie skóry.
Przykładami takich zabiegów są:

  • Reti Fusion Peel. – zabieg oparty jest na 5 % retinolu w połączeniu z 10 % wit. C i 30 % kompleksem antyoksydantów
  • Phyto Fenol Peel – w którym działanie 5% retinolu połaczono z roślinnym fenolem o działaniu wybitnie rozjaśniającym.

Na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę nakładamy w pierwszej kolejności serum z witamina C i przeciwutleniaczami lub mieszankę kwasów z grupy fenolowej.
Następnie na tak przygotowaną skórę nakładamy maskę kremową zawierającą 5 % retinol i dokładnie wmasowujemy. Po upływie 6-8 godzin klientka zmywa maskę.
Zazwyczaj 2-3 dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać.
Po zakończeniu procesu odnowy skóra nabierze blasku, przebarwienia staną się mniej widoczne, a cera bardziej świetlista.
Oczekiwanym efektem jest także poprawa napięcia skóry i redukcja niedoskonałości.

Metod na redukcję przebarwień jest co najmniej kilka.
Jeśli nie wiesz, która będzie Dla Ciebie najlepsza – umów się na konsultację z naszym kosmetologiem.
Zadzwoń DZIŚ – tel. 661 12 99 92

Udostępnij