Site Logotype
Aktualności

Dobry Demakijaż – niezbędny dla zdrowia skóry

Często nie doceniamy wagi prawidłowego oczyszczania skóry.
A szkoda, bowiem sama tylko zmiana demakijażu może zdecydowanie poprawić jakość Twojej skóry.

Dobry demakijaż jest to szczególnie ważny etap dla osób, których skóra działa nieprawidłowo i walczą z:
1. trądzikiem
2. nadmiernym łojotokiem
3. nadwrażliwością i podrażnieniami
4. czy przesuszeniem

Prawidłowy demakijaż, czyli jaki?

Dobry demakijaż musi spełniać 2 warunki łącznie. Być:

  • dokładny oraz
  • dobrany do danej skóry.

Dokładny demakijaż oznacza, że po jego wykonaniu twoja skóra jest czysta. Czyli nie ma na niej pozostałości po makijażu, kurzu, nadmiaru sebum etc.

Demakijaż dobrany do rodzaju skóry oznacza, że nie każda metoda oczyszczania jest dobra dla twojej skóry. Inaczej powinien wyglądać demakijaż skóry młodej z trądzikiem a zupełnie inaczej demakijaż skóry dojrzałej.

Błędy popełniona na etapie oczyszczania skóry mają wielki wpływ na całą twoją pielęgnację. Bowiem zupełnie bez sensu jest np. stosowanie super serum na skórę, która jest niedokładnie umyta, gdyż jego składniki mogą nie przedostać się w głąb skóry i nie będą miały szansy na działanie.
Jeśli więc twoja skóra nie funkcjonuje tak jak byś sobie tego życzyła – znajdź poniżej swój rodzaj skóry. Zastosuj zalecane przez nas kroki i ciesz się pozytywną zmianą na swojej skórze.

Demakijaż skóry suchej

Jeśli twoja skóra jest sucha, bywa podrażniona i nadwrażliwa, to z pewnością ma zaburzoną barierę ochronną. W takim przypadku szczególnie ważne jest prawidłowe oczyszczanie skóry, bowiem ma ono wielki wpływ na odbudowę uszkodzeń i niedoborów w twojej skórze.

Zalecam obowiązkowo oczyszczanie 2 etapowe.

  1. Wylej w zagłębienie suchych dłoni mleczko do demakijażu skóry wrażliwej (ewentualnie olejek naturalny); następnie kolistymi ruchami dokładnie rozprowadź na skórze twarzy tak aby mleczko połączyło się z makijażem. Masuj dokładnie i delikatnie przez około minutę. Zmyj ciepłą wodą. Osusz dokładnie skórę przykładając ręcznik. Nie pocieraj skóry, żeby nie potęgować nadwrażliwości. Powtórz czynność, jeśli skóra jest nadal niedomyta.
  2. Następnie spryskaj skórę tonikiem łagodzącym. Polecam zakupić tonik w buteleczce z atomizerem lub przelewać do butelki ze spryskiwaczem.

Demakijaż w takiej formie powoduje, że nie drażnisz skóry dodatkowym pocieraniem (płatki, ręcznik).
Ponadto mleczko czy olejek do oczyszczania pozostawiają w skórze ceramidy i lipidy, które uzupełniają braki w uszkodzonej barierze.
Już po kilku dniach stosowania takiego oczyszczania- poczujesz różnicę na swojej skórze.


demakijaż-skóra-wrażliwa-arbonne

Demakijaż skóry tłustej / trądzikowej

Skóra tłusta, a w szczególności trądzikowa ma niesamowitą zdolność do “przyciągania” zanieczyszczeń. Nadmiar wytwarzanego sebum jest jak magnes dla wszelkich kurzu i brudu.
Dodatkowo stosowanie kosmetyków komedogennych skutkuje zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych i wykwit ropny gotowy.
Prawidłowy demakijaż skóry tłustej / trądzikowej zawsze związany jest z solidnym umyciem skóry. Nie wystarczy płyn micelarny czy chusteczki do demakijażu!

Zalecane oczyszczanie skóry wieczorem:

  1. Usuń makijaż – najskuteczniej usuniesz kosmetyki kolorowe przy użyciu lekkiego mleczka lub olejku do demakijażu, które nakładasz na suchą skórę, dokładnie wmasowujesz i zmywasz ciepłą wodą.
  2. Następnie wylej na wilgotne dłonie odrobinę żelu do mycia skóry tłustej, zmieszaj w dłoniach z wodą i zaaplikuj na skórę. Dokładnie umyj skórę, że szczególnym uwzględnieniem strefy T, czyli brody, nosa i czoła. Zostaw preparat na 1 minutę. Zmyj ciepłą wodą. Osusz skórę.
  3. Wylej na płatek odrobinę toniku i przetrzyj nim skórę. Omijaj okolicę oka. Możesz stosować zamiast tonika – gotowe płatki – nasączone substancjami idealnymi do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Pamiętaj aby tonik miał obniżone pH. Zazwyczaj toniki z dodatkiem kwasów AHA czy z kwasem azelainowym są właśnie takimi preparatami.
Nie obawiaj się używania mleczka czy olejków do zmywania makijażu. Jeśli są to preparaty bez dodatku parafiny, olejów mineralnych, to nie zaszkodzą skórze.
Jeśli rano budzisz się z tłustą skórą, to umyj ją odrobiną żelu i koniecznie stonizuj lub przetrzyj gotowymi płatkami.


płatki-oczyszczające-z-kwasami-do-cery-trądzikowej

Demakijaż skóry naczyniowej / nadwrażliwej

Skóra naczyniowa ma różne oblicza. Może być tłusta, zaczerwieniona z grudkami i krostkami. A także sucha, ściągnięta, nadwrażliwa i zaczerwieniona.
Jeśli masz cerę naczynkową, to gorąco zachęcam do lektury naszego artykułu: Tajemnice cery naczyniowej. Dowiesz się z niego jak radzić sobie na co dzień.
Dobrany sposób oczyszczania, to wstęp do przywrócenia równowagi skórze naczyniowej.

Demakijaż skóry normalnej

Jeśli masz skórę normalną, która nie sprawia problemów w codziennych funkcjonowaniu, to jesteś szczęściarą!
Właściwie możesz oczyszczać skórę dowolnym sposobem. Dbając jedynie o to aby demakijaż był dokładny a stosowane kosmetyki nie zawierały substancji drażniących, takich jak SLS, SLES, oleje mineralne.
Oczywiście na koniec pamiętaj o toniku, który zadba o fizjologiczne pH skóry.


kosmetyki-do-oczyszczanie-skóry-arbonne

Demakijaż skóry dojrzałej

Skóra dojrzała charakteryzuje się przede wszystkim spadkiem nawilżenia w skórze i słaba produkcją składników, które zapewniają jej sprężystość.
Dlatego warto już na etapie demakijażu zadbać o uzupełnianie braków.
Zmywaj skórę przy pomocy mleczka bogatego w lipidy pochodzenia naturalnego. ewentualnie stosuj specjalne cleansery (żele czy emulsje) wzbogacone o składniki, których potrzebuje skóra dojrzała. Każdy demakijaż zakończ tonikiem specjalnie dedykowanym dla cery dojrzałej.

Pełen opis funkcjonowania skóry dojrzałej przygotowaliśmy w dwóch artykułach:

Zapraszam do lektury.

Portret Joanna Biernacka

Autorka wpisu:
Joanna Biernacka
kosmetolog bioestetyczny
promotorka zdrowego stylu życia

Udostępnij